Pivovar Lužiny

 

 

 

Archeologická 2256/1

155 00 Praha 5 – Lužiny

 

Ing. Vilém Moravec

pivovar.luziny@gmail.com

www.pivovar-luziny.cz

logo

 

Pivovar Lužiny je relativně nováčkem na trhu. 3.12.2015 oslavil své roční působení. Jde o nezávislý minipivovar, kde se piva vaří tradičními metodami za použití nejkvalitnějších sladů, chmelů a kvasnic. Neobsahují žádné konzervanty, barviva, stabilizátory pěny či jiné příměsi. Lužinská piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná.

Jde prakticky o první a prozatím jediný minipivovar v republice, který je umístěný v čistokrevném nákupním centru. Nachází se přímo
u stanice metra B – Lužiny. Proto je i celkový image pojat moderně, bez klasických pivovarnických prvků.

Pivovar se rozkládá ve 3. podlažích. Nedílnou součástí minipivovaru je pivovarská restaurace, pivní bar a sezónní terasa. Celkové prostory jsou nekuřácké. V podlaží prvním je umístěn pivovar, který disponuje  technologií pro předpokládaný roční výstav cca 2500 hl piva; prostorová rezerva umožňuje jeho případné rozšíření až na roční výstav cca 5000 hl piva.

Instalovaná technologie umožňuje vaření všech druhů piv (svrchně kvašená, spodně kvašená). Nejdůležitější části pivovarské technologie jsou: dvounádobová varna o objemu 15 hl, 4x spilka o objemu 30 hl, 10x ležácký tank o objemu 30 hl, 2x CK tank o objemu 15 hl, atd.

Pivovar vaří stabilně 5 druhů piv Světlý ležák 11 – (Vítěz finále ležáků z pivovarů, v kterých se začalo vařit pivo v roce 2014), Jantarový ležák 12, Polotmavý speciál 13, LU-ALE 14 a Beerstriker, který je vařen speciálně pro hudební skupinu Doga.

Pivovar doplňuje nabídku o sezónní speciály. Oliver (Tmavý Ale), Jarovít (Jarní Ale), Šmidra (Májový Ale), Živa (pšeničné pivo), Adelle Ale (polotmavý Ale) a Vánoční hvězda (spodně kvašený tmavý speciál).

O receptury a celkové pivní hospodářství se stará mládková Adélka Smetáková a sládek Michal Novotný.

 

Klip k pivovaru je možné si prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=K2oNkT9_qxc