Pivovar Antoš

Pražská 1847

Slaný, 274 01Bc. Šárka Grguričovásarka@pivovarantos.cz

www.pivovarantos.cz

Pivovar Antoš

 

Jsme malý řemeslný pivovar ze Slaného. Pivovarská tradice královského města Slaný sahá až do 16. století, kdy zde ctihodný měšťan Antoš pivo vařil. Tradici vaření slánského piva obnovil v roce 2010 zakladatel pivovaru pan Paulík. Na stejném místě, kde vařil i měšťan Antoš, v renesanční budově na adrese Vinařického 14 v centru města. V roce 2015 už kapacita restauračního pivovaru nedostačovala, a proto se většina výroby přesunula do nových prostor na Pražské třídě. Od roku 2022 se všechno pivo Antoš vaří už jen na „velkém“ Antoši na Pražské.


V červnu 2021 jsme převzali provozování pivovaru my, Šárka a David. Jsme dlouholetí parťáci z Budvaru, kde jsme díky projektu spolupráce Budvaru s malými pivovary nahlédli do světa malých pivovarů, který nás zcela uchvátil. Zamilovali jsme se do rozmanitosti a chuti nových pivních stylů a tak trochu punku, kterým malé pivovary žijí. A teď ho žijeme i my.


Vaříme skvělá piva, ležáky i ejly. Vaříme je z prvotřídních surovin. Pro ležáky nám slad dodává řemeslná rodinná sladovna Klusáček z Kounic, chmel firma Bohemia Hop sdružující drobné pěstitele žateckého chmele, pro kvasnice jezdíme do Prazdroje a do Budvaru. Svrchně kvašená piva chmelíme nejčerstvějšími zahraničními chmely z lounského Brelexu. I do svrchně kvašených piv používáme plzeňský slad z Kounic doplněný o slady z Weyermann Bamberg.


Za vysokou a trvalou kvalitou našich piv ale stojí především naši sládci Braňo, Martin a Jirka, kteří do piva vkládají všechen svůj um, lásku a vášeň.


Pracujeme na šetrnosti ke zdrojům. Do svrchně kvašených piv používáme i německé a britské chmely, jejichž cesta k nám je přece jen kratší než z USA nebo Nového Zélandu. Do oblíbených kyseláčů vyhledáváme české a evropské ovoce, nejen populární tropické. Rekuperujeme CO2. Etikety tiskneme na 100% recyklát a jejich tvar je volen tak, aby byl odpad z jednoho archu co nejnižší. Mláto, které je výrobním odpadem, si odváží místní zemědělec jako krmení pro svá zvířata. Jednou bychom rádi fungovali jako plně cirkulární pivovar.


Pivovar Antoš je splněný sen dvou lidí z velkého pivovaru mít svůj malý pivovar. Sen vařit skvělé pivo. Sen o vlastním podnikání. Sen žít a podnikat v souladu s hodnotami, kterými jsou svoboda, radost, lidskost, respekt, pravdivost a udržitelnost.