Pivovar Neratov

 

 

Bartošovice v Orlických horách 83

517 61, Rokytnice v Orlických horáchIng. Jiří Gross

 

gross.jirka@seznam.cz

http://www.pivovarneratov.cz/

    

Pivovar Neratov

 

První zmínky o Neratovu v Orlických horách a vaření piva jsou z roku 1723, kdy chtěl řád Servítů vybudovat na známém poutním místě nový kostel a chtěl zde vařit i pivo. Nedostal však souhlas od Rokytnické vrchnosti, tak zůstalo jen u záměru. Po válce byli obyvatelé obce vystěhováni a kostel po zásahu panceřovou pěstí chátral. Po roce 1989 se do obce vrátil život díky občanskému sdružení pod vedením Mons. Josefa Suchára. Nově vzniklé chráněné dílny bylo potřeba finančně dotovat, tak vznikl za pomoci Ing. Jiřího Grosse projekt vybudování na břehu Divoké Orlice pivovar. Trvalo delší dobu, než byly zajištěny potřebné finanční prostředky ke stavbě.

25.11 2017 byla uvařena první várka spodně kvašeného ležáku.  Pivovar, sociální podnik- zaměstnává většinu osob se sníženou pracovní schopností, za první rok své existence uvařil bezmála 1000 hl spodně kvašených piv o stupňovitosti původní mladiny 7, 10,11,12 a 14. Mezi piva která návštěvníkům pivovar v roce 2018 nabídl patřil také míchaný nápoj z piva NeON tzn. Neratovský Osvěžující  Nápoj. Pro svá piva nakupuje pivovar slady z hanáckých humnových sladoven a chmel výhradně žatecký. Použitá voda je z místních horských pramenů s velice nízkou tvrdostí. Výrobní kapacita instalované technologie umožní v budoucnu uvařit až 3000 hl ročně. V prvním roce byla vařena piva dekokčním způsobem, do budoucna se uvažuje i o svrchně kvašených pivech.

Piva uvařená v Neratově pod značkami  PROROK, JANTAR a již zmíněný míchaný nápoj z piva NEON, jsou distribuována  zejména  v královéhradeckém a pardubickém kraji, dále jsou piva rozvážena i do Brna, Olomouce a připravuje se distribuce i do Prahy a do Ostravy.